JESTEŚ TYM CO JESZ

Świat pędzi do przodu a my razem z nim . Zaspokajanie potrzeb organizmu traktujemy jako konieczność, którą trzeba szybko załatwić i nie zatrzymywać się nad tym dłużej. Praca do późna, dom, obowiązki, dzieci do szkoły potem na zajęcia dodatkowe, a jedzenie gdzieś w miedzyczasie. Gotowe przekąski zjadane w biegu byle zaspokoić głód. Dopiero gdy organizm sam zaczyna upominać się o odrobinę uważności dając znać za pomocą  przemęczenia, bezsenności, różnych dolegliwości czy wręcz chorób, dopiero gdy patrząc w lustro widzimy, że nasza figura pozostawia wiele do życzenia zaczynamy zastanawiać się co z tym zrobić.

Jesteś tym co jesz to stara prawda, którą niestety traktujemy jak niewiele warte powiedzenie… A może by tak potraktować to poważnie?

Ostatnio coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę jak ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia jest to, co i jak jemy. Wśród wielu młodych ludzi zdrowe odżywianie stało sie wręcz sposobem na życie. Pozostaje pytanie, co jest, co tak naprawdę jest zdrowe?

Zaglądając do internetu znajdziemy całe mnóstwo rad, często wzajemnie sie wykluczających. Przeróżne diety, obiecujące nam cuda. Ale którą wybrać? Jak nie zgubić się w gąszczu złotych rad?

I czy potrzebna jest jakaś specjalna dieta jeśli nie cierpimy na jakąś szczególna chorobę? Obecnie dieta bezglutenowa lub bezlaktozowa traktowana jest prawie jak panaceum na wszelkie dolegliwości, jak ognia boimy sie tłuszczu, czy słusznie?

Epidemia otyłości równolegle z epidemią alergii pokarmowych w ostatnim czasie każe zastanowić się co tak bardzo zmieniło sie w naszym odżywianiu, że jedzenie zaczęło szkodzić. Dolegliwości zwiazane z dietą są domeną krajów o wysokim stopniu rozwoju, dotyczą głównie mieszkańców miast i szybko rozprzestrzeniją sie w miejsca gdzie dosięga cywilizacja.

W tym miejscu chciałabym w tym miejscu dzielić się z Państwem moją wiedzą wynikającą z wieloletniej praktyki lekarskiej, a również opartej na najnowszych zdobyczach wiedzy publikowanej w światowym piśmiennictwie medycznym. W każdym wpisie, w formie dostępnej dla każdego, będę starać się przybliżyć Państwu moją wiedzę związaną z odżywianiem, obalać mity żywieniowe jak również dzielić się z Państwem obserwacjami dotyczącymi korelacji diety i chorób.

 

Zapraszam do lektury :)

Dr n. med. Anna Wójtowicz